Przegląd najlepszych programów do katalogowania muzyki
Każdy miłośnik muzyki w pewnym momencie zetknie się z kwestią odtwarzania własnej muzyki z dysku. Choć oczywiście dla wielu domyślną aplikacją pozostają serwisy do streamowania muzyki, np. Spotify czy Tidal, to prędzej czy później kompresja dźwięku charakterystyczna dla tych platform może stać się dla nas uciążliwa.
Przyjdzie więc pora na własnoręczne zbieranie interesujących nas utworów w formie plików, oferujących lepszą jakość odtwarzanego dźwięku (np. we FLAC-u). Wtedy też wyjdzie na jaw pozornie nieskomplikowany aspekt katalogowania i słuchania ulubionych utworów. Kwestia ta może okazać się nieco trudna, ponieważ odtwarzaczy na rynku jest wiele, a wiele z nich oferuje inne funkcjonalności. W niniejszym artykule przyjrzymy się kilku najpopularniejszym oraz porównamy ich możliwości.
Wbudowane programy do słuchanie muzyki
Jeśli korzystasz z jednego z popularniejszych systemów operacyjnych, np. Windows czy iOS, to najpewniej posiadasz już program do odtwarzania muzyki na swoim komputerze. W przypadku Windowsa będzie to Windows Media Player lub jego nowszy kuzyn – Muzyka Groove. Jeśli używasz iOS, to najpewniej na twoim sprzęcie znajduje się już iOS Music. Wszystkie trzy aplikacje nieźle radzą sobie z odtwarzaniem muzyki i da się za ich pomocą uporządkować utwory w playlisty, ale ich funkcjonalność jest mocno ograniczona. Nie odtworzą wszystkich formatów, ani nie pozwolą na ich konwertowanie. Zatem jeśli szukamy czegoś o większej liczbie opcji, to musimy zdecydować się na któryś z zewnętrznych oprogramowań.
Darmowe odtwarzacze muzyki
Jeśli interesuje nas darmowy program do odtwarzania muzyki 40, to musimy się przygotować na całą masę przeróżnych aplikacji dostępnych na rynku. Od razu warto wspomnieć o programie ALLPlayer, który stara się być możliwie jak najbardziej uniwersalnym narzędziem do odtwarzania zarówno muzyki jak i filmów. Otrzymuje on systematyczne aktualizacje, dzięki czemu lista jego możliwości stale powiększa się, a istniejących już funkcjonalności i tak jest sporo. Przede wszystkim interesować nas będzie wbudowany equalizer oraz możliwość słuchania sporej liczby wbudowanych stacji radiowych online. Całkiem nieźle radzi sobie też z katalogowaniem muzyki. Zebrane utwory można pogrupować w playlisty, odtwarzać w różnych kolejnościach albo losowo, itd. Poza tym istnieje możliwość sterowania programem za pomocą urządzenia mobilnego.
Nieco więcej opcji oferuje AIMP, który poza obsługą tych samych funkcji co ALLPlayer, posiada również wbudowaną opcję konwertowania plików muzycznych na inne formaty i przegrywanie płyt na dysk twardy komputera. Ponadto funkcjonalność programu można dobierać do swoich potrzeb, ponieważ kolejne opcje dodaje się za pomocą wtyczek, które instalujemy oddzielnie. Wygląd programu również można zmienić, pobierając interesującą nas skórkę. Warto zauważyć, że aplikacja bardzo oszczędnie korzysta z zasobów komputera, więc działa płynnie nawet na leciwym sprzęcie.
Darmowe programy muzyczne – foobar2000
Jeśli chodzi o darmowe programy muzyczne 40, to warto również wspomnieć o foobar2000. Względem konkurencji oferuje on przede wszystkim lepszą jakość odtwarzanego dźwięku, dzięki przetwarzaniu realizowanego na 64 bitach z konwersją na sygnał 16/24 bitowy wyjściowy. Ponadto to program oferuje dithering, czyli funkcję dodawania do odtwarzanego dźwięku niskopoziomowego szumu. Program obsługuje wszystkie popularne jak i te mniej rozpowszechnione formaty pokroju Vorbis, Opus, FLAC, WavPack, WAV, AIFF, Musepack, Speex, AU czy SND. W aplikacji można również tagować utwory, nagrywać je na płyty CD i konwertować na inne formaty.