Jak dobrać wzmacniacz do głośników?

Jak dobrać wzmacniacz do głośników?

Jeśli zastanawiasz się jak dobrać wzmacniacz do głośników, ten artykuł jest dla Ciebie! Kilka taktów dobrej muzyki i poziom naszego relaksu automatycznie wzrasta. Kto z nas nie lubi oddać się tej chwili i posłuchać ulubionych utworów? Warto zauważyć, że posiadanie dobrego sprzętu audio wynagrodzi nam trudy po ciężkim dniu. Niemniej jednak chęć zakupu takiego urządzenia na pierwszy rzut oka może być frustrująca, szczególnie dla osób niezwiązanych na co dzień z muzyką. Nic bardziej mylnego, bowiem wystarczy zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym poziom naszej satysfakcji osiągnie optimum.

 Jak dobrać wzmacniacz do głośników?  – dobry sprzęt to podstawa

Wiele osób zapytanych o to, co jest najważniejsze w odniesieniu do dobrej jakości muzyki z pewnością stwierdzi, że głośniki. Po części będą mieli racje, choć zagadnienie jest nieco bardziej skomplikowane. Głośniki to tylko jeden z elementów dobrze grającego sprzętu. W przypadku tzw. home audio, czyli domowego nagłośnienia, istotny jest również dobór odpowiedniego wzmacniacza. W tym momencie pojawia się pytanie, jak dobrać wzmacniacz do głośników?

Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, jak może się zdawać. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze możliwości finansowe, co chcemy osiągnąć oraz to, czy posiadamy już jakiś sprzęt w domu.

Odpowiedni zakup sprzętu ma swoją kolejność

Przede wszystkim idealną opcją jest ta, w której posiadamy w domu kolumny głośnikowe. Jeżeli nie dokonaliśmy jeszcze takiego zakupu, wówczas powinniśmy pamiętać o tym, aby w pierwszej kolejności skupić się na zakupie kolumn. Dopiero później możemy rozważać dobór odpowiedniego wzmacniacza.

Każdy element sprzętu audio jest niezwykle ważny i pełni istotną rolę. Dobrze dobrane podzespoły pozwalają nam w efekcie końcowym cieszyć ucho. Wzmacniacz, któremu poświęcimy najwięcej uwagi odpowiada za sygnały elektryczne wysyłane ze źródła dźwięku, a konkretniej za ich wzmocnienie. Jest to urządzenie niezbędne w przypadku głośników, których moc wyjściowa jest niedostateczna.

 Jak dobrać wzmacniacz do głośników?  Na co zwrócić uwagę?

Podstawowym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest moc wzmacniacza, podawana często jako RMS. Wiele osób podczas doboru sprzętu popełnia błąd zwracając uwagę na jak najwyższe wartości. Przypatrując się temu nieco szerzej można stwierdzić, że takie postępowanie nie jest w żaden sposób logicznie uzasadnione. Skoro wspomniano wcześniej, że wzmacniacz najlepiej dobierać do kolumn, to jaki sens będzie miał zakup urządzenia, które przekracza możliwości głośników? Otóż poza stratą dodatkowej gotówki zapewne niewielki. Wzmacniacz należy dobierać w taki sposób, aby jego moc była dopasowana do tej, którą są w stanie wygenerować głośniki.

Kolejnym ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na efektywność, która powie nam ile decybeli możemy wyciągnąć na każdy 1W podanej mocy. Im będzie lepsza, tym wzmacniacz będzie skuteczniejszy. Poza tym warto chwilę zatrzymać się na paśmie przenoszenia, które odpowiada za minimalną i maksymalną częstotliwość sygnału. W tym przypadku racjonalnymi wartościami wydają się być te osiągające wartość 20 Hz -25 kHz.

Jak dobrać wzmacniacz do głośników? – RMS

Skoro wspomniano nieco wcześniej o mocy RMS to nie należy zapomnieć o poborze mocy z sieci. W tym przypadku często możemy spotkać się z chwytami marketingowymi. Sprzedawcy zachwalając wysoką moc przy jednoczesnym niskim poborze z sieci próbują przekonać użytkowników do tego, aby skusili się na takie innowacyjne rozwiązanie. Marketing z pewnością robi swoje, jednak należy pamiętać, że przykładowo dla wzmacniacza 2×100 W pobór mocy z sieci będzie wynosił minimalnie około 250W. Nie zawsze należy podążać za sloganami i ślepo wierzyć temu, co jest reklamowane.

About Author

Redakcja VideoAudio

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *