Jak dobrać wzmacniacz do kolumn?

Jak dobrać wzmacniacz do kolumn?

Wzmacniacz to przede wszystkim urządzenie pozwalające na nagłaśnianie całego systemu audio. Jest ono zbudowane z wielu parametrów. Warto tego typu parametry uwzględniać podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania. Jednak zakup danego modelu sprzętu nie jest wcale taki łatwy. Na co powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru wzmacniacza do kolumn? 

Wzmacniacz oraz kolumny

Warto podkreślić, że na początku przede wszystkim kupuje się najpierw kolumny, a dopiero potem dobiera do nich wzmacniacz. Ważne są właściwości kolumny, z jakimi ma pracować określony wzmacniacz. Przy tego rodzaju doborze można wykorzystać kalkulator mocy wzmacniacza, w którym podaje się wartości takie jak: moc dostarczana do obciążenia [Pl], moc wejściowa [P(l)] czy też wzmocnienie mocy wzmacniacza [Ap]. Istotne są także parametry wzmacniacza oraz kolumn.

Wzmacniacz – Dobór wzmacniacza do kolumn

Jak dobrać wzmacniacz do kolumn? Określane w specyfikacjach moce kolumn czy też moce wzmacniaczy nie są tylko brane pod uwagę przy wyborze systemu audio. Do pomiarów wzmacniaczy używa się również inne metody. Jeśli zarówno kolumny jak i wzmacniacz mają po 100W to wcale nie oznacza, że są idealnie dopasowane. O tym czy sprzęty są zgrane do siebie decydują oprócz mocy także inne czynniki takie jak na przykład impedancja, pasmo przenoszenia czy też efektywność.

Wzmacniacz jest przez wielu kojarzony ze sprzętem home audio.

Domowy wzmacniacz jest zbudowany z tak zwanej końcówki mocy, a także z przedwzmacniacza. Końcówka mocy działa tak, że wzmacnia sygnał, natomiast przedwzmacniacz jest porównywany do pracy mixera audio (umożliwia miksowanie wielu sygnałów w jeden) Najistotniejszą rzeczą jest dopasowanie kolumn oraz wzmacniacza pod względem brzmienia, tak by ostatecznie zbudować system o najlepszych efektach dźwiękowych. Mając kolumny o dużej efektywności, warto w tym przypadku szukać wzmacniacza o niższej mocy.

W przypadku gdy posiadamy kolumny o mniejszej efektywności najlepiej jest szukać mocniejszego wzmacniacza. W przypadku zestawów audio o wyższej skuteczności można testować wzmacniacze o mocy nawet kilkunastu watów na kanał. Kiedy producent podał wyznaczony przedział mocy wzmacniacza na kolumnach, wystarczy zwrócić uwagę na impedancję nominalną głośników i określić czy moc wzmacniacza przy tego typu obciążeniu będzie zawarta w wyznaczonych widełkach.

Jak dobrać końcówkę mocy?

Jak dobrać wzmacniacz do kolumn? Warto przy wyborze mocy uwzględnić parametry kolumn. Dobieramy urządzenie w taki sposób by moc wyjściowa wzmacniacza nie była niższa nić moc kolumny. Warto brać pod uwagę również minimalną impedancją, z jaką dane urządzenie będzie pracować. Ważnym parametrem jest moc wzmacniacza określająca jego wartość, przy znamionowej impedancji obciążenia. Pasmo przenoszenia jest także istotnym parametrem. Opisuje ono maksymalną, a także minimalną częstotliwość

W związku z tym najpierw najlepiej jest zakupić kolumny, następnie potem znając ich podstawowe parametry dobrać odpowiedni wzmacniacz. Podczas wyboru wzmacniacza do kolumn warto też zwrócić uwagę na pobór mocy z sieci. Na przykład dla wzmacniacza 2 x 200W pobór powinien być minimum 450W.

Dobór wzmacniacza do kolumn – podsumowanie

Jak dobrać wzmacniacz do kolumn? Przy wyborze wzmacniacza do kolumn ważne jest aby dobrze zgrać ze sobą parametry tych urządzeń, tak by uzyskać prawidłowy balans pomiędzy najważniejszymi własnościami wzmacniacza i zestawów głośnikowych. Jeżeli mamy zamiar w łatwy i szybki sposób dopasować ze sobą te parametry warto zacząć od kolumn, zwracając uwagę na ich impedancję nominalną, skuteczność oraz moc wzmacniacza. Można także skorzystać z kalkulatora mocy wzmacniacza, który będzie pomocny przy dobrze ze sobą urządzeń audio.

About Author

Redakcja VideoAudio

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *