Jak sprawdzić moc głośnika?
Zastanawiasz się jak sprawdzić moc głośnika? Głośnik musi być odłączony od wzmacniacza. Jeśli sam głośnikowy ma złącze 1/4 cala do wzmacniacza, możesz faktycznie przetestować głośnik. Jeśli złącza kablowe do głośnika są gniazdami zaciskowymi, należy je zsunąć z zacisków. Jeśli są przylutowane, musisz je podgrzać lutownicą i usunąć. Po odłączeniu głośnika od wzmacniacza jesteś gotowy do testu. Istnieją dwa typowe sposoby testowania głośnika. Jeśli jesteś w szczypcie, możesz użyć baterii 9 V.
Dokładniejszym sposobem, jeśli masz narzędzia, jest użycie multimetru. Te dwie metody mogą być stosowane podczas testowania głośnika niskotonowego o średniej lub niższej częstotliwości. Testowanie głośnika wysokotonowego jest nieco inne. Przygotuj baterię, umieszczając jeden z przewodów na każdym z zacisków baterii. Jeśli masz złącze baterii, podłącz je do baterii. Teraz szybko dotknij przewodów kablowych, dodatnich do dodatnich i negatywnych do ujemnych, do zacisków głośnikowych. Należy również pamiętać, aby zrobić taką czynność dość szybkim ruchem.
O tym warto pamiętać!
Nie usuwaj żadnych przewodów podłączonych bezpośrednio do stożka głośnika. Podłącz przewody multimetru do zacisków głośnikowych. Przyjrzyj się uważnie terminalom i określ, który jest pozytywny, a który negatywny. Często występuje znak „+” i „-„, aby je zidentyfikować. Podłącz czerwoną sondę multimetru do zacisku dodatniego, a czarną sondę do zacisku ujemnego. Oszacuj impedancję z rezystancji. Zazwyczaj odczyt rezystancji powinien być o około 15% mniejszy niż impedancja nominalna na etykiecie.
Na przykład normalne jest, że głośnik 8-omowy wytrzymuje 6 lub 7 omów. Większość głośników ma impedancję nominalną 4, 8 lub 16 omów. Więc jeśli nie uzyskasz dziwnego wyniku, można bezpiecznie założyć, że głośnik ma jedną z tych wartości impedancji, aby sparować go ze wzmacniaczem.
Warto również pamiętać o tym, że tak zwany „dmuchany” głośnik często powoduje zniekształcony dźwięk. Kiedy tak się dzieje, nie ma szans na naprawę głośnika. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana głośnika. Uwaga: widoczne uszkodzenie głośnika jest jedną z oznak jego przepalenia. Czasami problemy z głośnikami wynikają z ustawień wzmacniacza. Sprawdź ustawienia wzmacniacza, aby mieć bezpieczne połączenia głośników. Złącza i przewody głośnikowe często stają się odłączone lub luźne. Dlatego dokładnie sprawdź połączenia i przewody głośników. Następnie sprawdź każdy obszar systemu dźwiękowego, aby upewnić się, że nie ma problemów z i złączami.
Podsumowanie
Po zidentyfikowaniu, który przewód łączy się z którym głośnikiem i potwierdzeniu, że nie ma żadnych poważnych problemów z przewodem lub głośnikiem, musisz upewnić się, że dodatnie i ujemne przewody głośnikowe są podłączone do dodatnich i ujemnych portów w samym głośniku, a także w odbiorniku, aby uzyskać najlepsze możliwe połączenie. Uzyskasz najlepszą wydajność głośników, dopasowując polaryzację przewodu głośnikowego do portu głośnika lub odbiornika, zwykle nie spowoduje to poważnych problemów z dźwiękiem, więc nie oczekuj, że usłyszysz, jeśli każdy głośnik jest prawidłowo podłączony pod względem polaryzacji.
Natomiast, jeśli nic nie słyszysz z głośnika, sprawdź połączenia przewodowe z tyłu, aby upewnić się, że są mocno ustawione. Użyj świeżej baterii i tylko na krótko dotknij przewodów do baterii podczas testowania, w przeciwnym razie bateria może szybko się rozładować. Jeśli nadal nic nie słyszysz, problemem może być uszkodzony głośnik lub uszkodzony przewód między wzmacniaczem a głośnikiem. Podłącz działające przewody głośnikowe do niereagującego głośnika. Jeśli głośnik nadal nie wydaje żadnego dźwięku, to prawdopodobnie może być uszkodzony.