Jak dobrać wzmacniacz do subwoofera?

Jak dobrać wzmacniacz do subwoofera?

Wiele osób mających samochody kupuje do swojego auta odpowiednie głośniki. Tego typu rozwiązanie pozwala na zwiększenie mocy a tym samym lepszą i wyrazistą jakość dzięki. Często samochody w wersji standard mają systemy audio, który dla wielu kierowców nie jest wystarczający. W związku z tym jak dobrać wzmacniacz do subwoofera?

Co to w ogóle jest subwoofer?

Subwoofer jest to przede wszystkim nazwa opisująca głośnik niskotonowy.  Pozwala on na generowanie dźwięku o częstotliwości od 20 do 200 Hz. Tego typu dźwięk to tak zwane basy. Sprzęt, którym jest subwoofer posiada jeden albo też kilka głośników. Montowane są w jednej obudowie i mogą być otwarte bądź też zamknięte.

Na rynku dostępne są subwoofery pasywne mające zintegrowany wzmacniacz albo też aktywne bez głośników pasywnych. Dlatego też potrzebują zastosowania zewnętrznego urządzenia wzmacniającego.

Głośniki niskotonowe łączy się do przedwzmacniacza albo też odbiornika. Następnie do subwoofera transmitowane są sygnały z niską charakterystyką częstotliwości. Specjalna cewka magnetyczna jest zamontowana w urządzeniu. Umożliwia ona przekształcenie napięcie w dźwięk. Jest to możliwe oczywiście z zastosowaniem specjalnej membrany głośnika, która poddawana jest wibracją i w ten sposób generuje fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości. Jest to emisja dźwięku.

Co robi wzmacniacz?

Wzmacniacze słabego sygnału najczęściej wykorzystywane są w odtwarzaczach płyt CD oraz w przetwornikach akustycznych. Jak sama nazwa wskazuje wzmacniają one sygnały wejściowe. Tego rodzaju sprzęt powoduje wzrost napięcie sygnałów. Do tego celu stosuje się tranzystory polowe. Głównym parametrem wzmacniacza jest czułość. Jest to wartość napięcia wejściowego umożliwiająca osiągnięcie maksymalnej mocy urządzenia.

Natomiast moc wyjściowa oraz wydajność są także ważnymi parametrami urządzenia. Moc wyjściowa podawana jest w watach (W). Wydajność jest to natomiast stosunek mocy sygnału wyjściowego do sygnału wejściowego. Wartość podawana jest w procentach.

Jaki wzmacniacza zastosować do subwoofera?

Jak dobrać wzmacniacz do subwoofera? W przypadku zakupu głośnika niskotonowego do samochodu, mamy możliwość wyboru między tubami oraz skrzyniami basowymi. Wśród tego typu produktów będą oferowane subwoofery pasywne oraz aktywne.

Sprzęty aktywne jak zostało już wspomniane powyżej posiadają specjalny wzmacniacz, który jest połączony z obudową. Głośniki tego rodzaju są małego rozmiaru. Będą idealnie pasować w mniejszych samochodach. Nie są też drogie, gdyż posiadają słabsze parametry przetworników. Głośniki aktywne są polecane dla mniej wymagających osób, chcących za niewielką cenę poprawić jakość swojego zestawu car-audio. Skrzynia basowa z subwooferem aktywnym wraz z okablowaniem oraz montażem będzie kosztować od 300 złotych w górę. Subwoofer z tubą będzie kosztował między 100 a 160 złotych. Warto zaznaczyć, że skrzynię mają lepszą jakość od tub.

Natomiast subwoofery pasywne mają jedynie porty, które umożliwiają dopięcie do nich okablowania. W tym przypadku niezbędne będzie zakupienie zewnętrznego wzmacniacza. W ten sposób zasili on głośniki.

Parametry subwoofera wpływające na jego jakość

Jak dobrać wzmacniacz do subwoofera? Dobierając wzmacniacz do subwoofera warto sprawdzić moc wzmacniacza. Najlepiej gdy moc wzmacniacza równa się lub jest powyżej mocy głośnika niskotonowego. Sparowanie subwoofer ze wzmacniaczem, który ma większą moc spowoduje, że warunki pracy głośnika będą optymalne. Głośnik zagra naprawdę głośno.

Warto również zwrócić uwagę na współczynnik tłumienia wzmacniacza. Im wyższa wartość, tym lepszy dźwięk.

Wzmacniacze analogowe są tańsze od cyfrowych. Cyfrowe są niewielkich rozmiarów i w związku z tym można je zamontować w nietypowym miejscu w samochodzie jak na przykład na podłodze pod fotelem. Mamy nadzieję, że nasz artykuł podpowiedział Ci jak dobrać wzmacniacz do subwoofera.

 

About Author

Redakcja VideoAudio

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *