Co to jest impedancja w słuchawkach?

Co to jest impedancja w słuchawkach?

Każdy miłośnik muzyki prędzej czy później spotka się z kwestią impedancji słuchawek. Z początku ten aspekt sprzętu może wydawać się skomplikowany, ale w praktyce wcale taki nie musi być. Warto wiedzieć co to jest impedancja, ponieważ wpływa ona bezpośrednio na nasz komfort słuchania, a często jest kwestią pomijaną przy zakupie słuchawek. Z poniższego artykułu dowiesz się co to impedancja oraz jak odpowiednio obchodzić się z tym parametrem.

 Impedancja w słuchawkach

Impedancja słuchawek daje nam znać jaki opór jest stawiany przez cewki głośników słuchawkowych. Im mniejszy opór, tym mniej energii potrzebują słuchawki do sprawnego funkcjonowania, a co za tym idzie bardziej nadają się do słabszych urządzeń. Często stosuje się taki do sprzętów mobilnych, np. smartphonów czy tańszych odtwarzaczy. Słuchawki o niskim oporze zniekształcają dźwięk w większym stopniu niż te o wysokiej wartości. Zatem impedancja słuchawki wprost przenosi się na to, jak dobrze słucha nam się muzyki na danym urządzeniu. Jeśli zależy nam na jakości dźwięku to najprawdopodobniej zechcemy zainwestować w sprzęt o dużym oporze, który będzie nieco bardziej kapryśny względem tańszych słuchawek.

Jaka impedancja jest najlepsza?

Na to pytanie zasadniczo nie ma prostej odpowiedzi. Impedancja w słuchawkach to złożona kwestia, która mocno zależy od tego, jak chcemy słuchać muzyki. W przypadku, gdy chcemy odtwarzać ulubione utwory poza domem przy pomocy urządzenia mobilnego, to najpewniej najlepszym wyborem będą słuchawki o mniejszej ilości omów. Wówczas najsensowniej będzie zdecydować się na takie z oporem rzędu 16-32 Ω lub podobne. Impedancja wpływa bowiem nie tylko na jakość dźwięku i opór, ale również na głośność z jaką mogą być odtwarzane dźwięki. Telefon komórkowy czy odtwarzacz MP3 lub MP4 najpewniej niezbyt dobrze poradzi sobie ze słuchawkami o dużej ilości omów, więc słuchana muzyka będzie cicha. Zmienia się zatem zupełnie dynamika słuchawek.

Wysoka wartość omów natomiast przekłada się na jakość w następujący sposób. Im więcej omów, tym drgania membrany są delikatniejsze, dzięki czemu słuchany dźwięk jest bardziej szczegółowy, ale cichszy. Najdroższe słuchawki mogą mieć nawet kilkaset omów. Tego typu sprzęt jest wykorzystywany przez profesjonalnych muzyków i producentów w studiach nagraniowych. Podczas korzystania ze słuchawek o wysokiej impedancji konieczny będzie wzmacniacz do słuchawek. W innym przypadku odsłuchiwany dźwięk będzie za cichy.

Więcej nie znaczy lepiej

Wiemy już impedancja słuchawek co to i co jej wartość oznacza w praktyce. Wydawać by się mogło, że nie ma co się zastanawiać i trzeba koniecznie brać słuchawki o wysokiej wartości omów, prawda? Otóż niekoniecznie, ponieważ wszystko zależy od naszych potrzeb. Słuchawki z większą ilością omów kosztują dużo więcej niż swoje słabsze odpowiedniczki i są od nich mniej uniwersalne. Zanim więc kupimy tego typu sprzęt, powinniśmy się zastanowić, do czego ich potrzebujemy. Bardzo drogie słuchawki najprawdopodobniej nie sprawdzą się przy słuchaniu z telefonu.

Z drugiej strony podczas korzystania z komputera możemy pokusić się już o nieco potężniejszy sprzęt, bo ten będzie w stanie zapewnić więcej energii. Ponadto do większego sprzętu z łatwością podłączymy wzmacniacz słuchawek, który jest niezbędny w przypadku korzystania z tego typu słuchawek. Oczywiście tego typu osprzętowanie nie należy do tanich, ale przy ostrożnym planowaniu zakupów poniesione koszty zostaną szybko zrekompensowane przez doskonałą jakość dźwięku.

About Author

Redakcja VideoAudio

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *